    Hisense 40" Full HD QLED Smart Freely TV - 40E5QTUK
    Key Information
    Body Material
    Plastic
    Built-In Subwoofer
    No
    Colour Gamut Standard
    DCI-P3
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S2,DVB-T2
    Display
    Direct-LED
    Display Size (metric)
    100 cm
    Energy Rating
    F
    Refresh Rate
    60 Hz
    Stand Width
    179 mm
    Connectivity
    Digital Optical Output
    Yes
    Number of Headphone Sockets
    Flat screen
    Features
    Programming period
    8
    Viewing Angle (Horizontal)
    178 Degrees
    Viewing Angle (Vertical)
    178 Degrees
    Features We Love
    Apple AirPlay 2
    Freely
    Quantum Dot Colour
    Smart Mode
    Game,Sports
    Sports Mode
    Wide Viewing Angle
    50 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    39 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    200 x 200 mm
    Operating System
    VIDAA
    Ports
    HDMI version
    1.4
    Brand
    Hisense
    Dimensions
    (H)51.5 x (W)90.0 x (D)8.5
    Model Name
    E5Q
    SKU
    40E5QTUK
    Standby Power Consumption
    0.5 Watt
    Screen Technology
    Display Brightness (Typical)
    230
    LED Backlight
    Maximum Refresh Rate
    60 Hz