    Philips Ambilight 43" 4K Ultra HD QLED Smart TV - 43PUS8500/05
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2,DVB-T2 HD
    Energy Rating
    F
    Mains Powered
    Yes
    On / Off Switch
    Yes
    RAM
    2 GB
    Refresh Rate
    60 Hz
    Stand Width
    756 mm
    Subtitles Function
    Supported Graphics Resolutions
    640 x 480 (VGA),1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1440,3840 x 2160
    Timer
    Connectivity
    Common Interface (CI)
    Digital Optical Output
    Flat screen
    Stand Type
    Bending plate stand
    Features
    Programming period
    8
    Features We Love
    3 Sided Ambilight
    Amazon Alexa Built-in
    Ambient Light
    Ambilight
    Child Lock
    Dolby Atmos®
    Dolby Vision™
    No
    Game Bar
    HDR10+
    Micro Dimming
    Miracast
    No
    NVidia G-Sync® Technology
    Quantum Dot Colour
    Quantum Dot Display
    Smart Mode
    Cinema,Game
    Smart Remote Control
    Sound Modes
    Cinema,Dolby Audio,Game,Movie
    TITAN OS
    Titan Smart TV Operating System
    Voice Control
    Works with Airplay 2
    Works With Control4
    Works With Matter
    How Well Does It Perform?
    Energy consumption (HDR) per 1000 hours
    80 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    50 Kwh
    Installation
    Vesa Wall Mount Size
    200 x 100 mm
    Operating System
    Titan OS
    Ports
    HDMI
    HDMI ARC
    HDMI version
    2.0a
    Number of HDMI Ports
    3
    Number Of USB Ports
    2
    USB 2.0 Ports Quantity
    2
    Product Detail
    Brand
    Philips
    Country Of Origin
    China
    Dimensions
    (H)56.3 x (W)95.8 x (D)8.7
    Model Name
    PUS8500/05
    SKU
    43PUS8500/05
    Standby Power Consumption
    0.5 Watt
    Screen Technology
    HLG
    Maximum Refresh Rate
    60 Hz