    Hisense 50" 4K Ultra HD Smart Freely TV [2025] - 50A6QTUK
    Key Information
    Colour Gamut Standard
    DCI-P3
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
    Display
    Direct-LED
    Display Size (metric)
    126 cm
    Dynamic Tone Mapping
    Yes
    Energy Rating
    E
    Refresh Rate
    60 Hz
    Stand Width
    274 mm
    Timeshift
    Yes
    Connectivity
    Analog RCA L/R Audio Input
    1
    Composite Video Input
    Number of Headphone Sockets
    Flat screen
    Features
    Programming period
    8
    Viewing Angle (Horizontal)
    178 Degrees
    Viewing Angle (Vertical)
    178 Degrees
    Features We Love
    4K AI Upscaler
    AI Smooth Motion
    Apple AirPlay 2
    Dolby Atmos®
    Dolby Vision™
    DTS Virtual: X™
    Freely
    Game Bar
    Game Mode Plus
    Hi-View AI Engine
    IMAX Enhanced
    MEMC (Motion Estimation Motion COmpensation)
    Precision Colour
    Quad Core 4k Processor
    Smart Mode
    Dolby Vision,Filmmaker,VIDAA
    Voice Control
    Wide Viewing Angle
    80 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    54 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    200 x 400 mm
    Operating System
    VIDAA
    HDMI version
    2.1
    Number of HDMI Ports
    3
    Number Of USB Ports
    2
    Processor
    Processor Cores
    4
    Product Detail
    Brand
    Hisense
    Country Of Origin
    China
    Dimensions
    (H)64.9 x (W)111.9 x (D)8.0
    Model Name
    A6Q
    Model Year
    2025
    SKU
    50A6QTUK
    Standby Power Consumption
    0.5 Watt
    Screen Technology
    Display Brightness (Typical)
    300
    LED Backlight
    Maximum Refresh Rate
    60 Hz