    Hisense 50" 4K Ultra HD MiniLED Smart Freely TV [2025] - 50E8QTUK
    Key Information
    Built-In Subwoofer
    Yes
    Colour Gamut Standard
    DCI-P3
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
    Display
    MiniLED
    Display Size (metric)
    126 cm
    Energy Rating
    E
    Refresh Rate
    120 Hz
    Stand Width
    288 mm
    Timeshift
    Yes
    Connectivity
    Analog RCA L/R Audio Input
    1
    Composite Video Input
    Number of Headphone Sockets
    Flat screen
    Features
    AMD FreeSync type
    FreeSync Premium
    Programming period
    8
    Viewing Angle (Horizontal)
    178 Degrees
    Viewing Angle (Vertical)
    178 Degrees
    Features We Love
    Apple AirPlay 2
    Dolby Atmos®
    Dolby Vision™
    Freely
    Game Bar
    Game Mode
    Hi-View AI Engine
    IMAX Enhanced
    MEMC (Motion Estimation Motion COmpensation)
    Quantum Dot Colour
    Smart Mode
    Dolby Vision,Filmmaker,VIDAA
    110 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    54 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    300 x 200 mm
    Operating System
    VIDAA
    HDMI version
    2.1
    Number of HDMI Ports
    4
    Number Of USB Ports
    2
    Processor
    Processor Cores
    4
    Product Detail
    144Hz Game Mode Pro
    Brand
    Hisense
    Country Of Origin
    China
    Dimensions
    (H)64.7 x (W)111.1 x (D)7.8
    Model Name
    E8Q
    Model Year
    2025
    SKU
    50E8QTUK
    Standby Power Consumption
    0.5 Watt
    Screen Technology
    Display Brightness (Typical)
    450
    Full Array Dimming
    LED Backlight
    Maximum Refresh Rate
    120 Hz