    TCL 43" Full HD QLED Smart Fire Freely TV [2025] - 43SF560-UK
    Key Information
    Analog Signal Format System
    NTSC,PAL,PAL BG,PAL DK,PAL I,PAL L,SECAM,SECAM B/G,SECAM D/K,SECAM L
    Auto Channel Search
    Yes
    Automatic Noise Reduction
    Yes
    Bluetooth Profiles
    A2DP,HID
    Built-In Subwoofer
    No
    Cord Length
    1.5 m
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S2,DVB-T2
    Display Size (metric)
    109 cm
    Dynamic Contrast Ratio Type
    Mega Contrast
    Energy Rating
    F
    Refresh Rate
    60 Hz
    Screen Display
    Stand Width
    888 mm
    Subtitles Function
    Connectivity
    Common Interface Plus (CI+) Version
    1.4
    Digital Optical Output
    1
    Ethernet (LAN) Input
    High-definition Digital Content Protection
    Internet Connection
    Number of Headphone Sockets
    1
    Design
    Thin Bezel
    Features
    Programming period
    8
    Video Upscaling
    Built In Fire TV
    Chromecast Built-In
    Dolby Audio™
    Freely
    Game Mode
    HDR (High Dynamic Range)
    HDR10
    Quantum Dot Colour
    Sleep Timer
    Smart Mode
    Game
    Vesa Wall Mount Size
    100 x 100 mm
    Operating System
    Fire OS
    No
    HDMI ARC
    HDMI version
    1.4
    Number of Ethernet Ports (LAN)
    Number of HDMI Ports
    2
    USB 2.0 Ports Quantity
    Processor
    Processor Cores
    4
    Product Detail
    Brand
    TCL
    Category
    TVs
    Colour
    Metallic
    Country Of Origin
    China
    Dimensions
    (H)55.4 x (W)95.4 x (D)7.7
    Model Name
    SF560
    Model Year
    2025
    SKU
    43SF560-UK
    Screen Technology
    Display Brightness (Typical)
    300
    High Dynamic Range (HDR) Technology
    Maximum Refresh Rate
    60 Hz