    Hisense 50" 4K Ultra HD QLED Smart TV - 50E78QTUK
    Key Information
    Built-In Subwoofer
    No
    Colour Gamut Standard
    DCI-P3
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
    Display Size (metric)
    126 cm
    Energy Rating
    E
    Refresh Rate
    60 Hz
    Stand Width
    298 mm
    Timeshift
    Yes
    Connectivity
    AC (Power) In
    Yes
    Analog RCA L/R Audio Input
    1
    Composite Video Input
    Number of Headphone Sockets
    Flat screen
    Features
    Programming period
    8
    Video Upscaling
    Viewing Angle (Horizontal)
    178 Degrees
    Viewing Angle (Vertical)
    178 Degrees
    Features We Love
    4K AI Upscaler
    Apple AirPlay 2
    MEMC (Motion Estimation Motion COmpensation)
    Quantum Dot Colour
    Smart Mode
    Filmmaker,Game
    95 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    54 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    200 x 400 mm
    Operating System
    VIDAA
    HDMI version
    2.1
    Number of HDMI Ports
    3
    Processor
    Processor Cores
    4
    Product Detail
    Brand
    Hisense
    Dimensions
    (H)64.9 x (W)111.9 x (D)8.0
    Model Name
    E7Q
    SKU
    50E78QTUK
    Standby Power Consumption
    0.5 Watt
    Screen Technology
    Display Brightness (Typical)
    330
    LED Backlight
    Maximum Refresh Rate
    60 Hz