    Toshiba 50" 4K Ultra HD Smart Freely TV [2025] - 50UV1563DB
    Key Information
    Auto Channel Search
    Yes
    Automatic Noise Reduction
    Yes
    Built-In Subwoofer
    No
    Digital Signal Format System
    DVB-S,DVB-T,DVB-T2
    Display
    Direct-LED
    Display Size (metric)
    126 cm
    E-manual
    Energy Rating
    D
    Energy Saving Mode
    Refresh Rate
    50 Hz
    Stand Width
    909 mm
    Subtitles Function
    Timeshift
    Connectivity
    Aerial input
    1
    Digital Coaxial Output
    1
    Ethernet (LAN) Input
    High-definition Digital Content Protection
    Internet Connection
    Number of Headphone Sockets
    Design
    Stand Type
    Legs stand
    Features We Love
    Apple AirPlay 2
    Dolby Audio™
    Dolby Vision™
    Eco Mode
    Freely
    Game Mode
    Miracast
    Smart Remote Control
    No
    Sound By Onkyo
    Sound Modes
    Classic,Flat,Movie,Music,Speech
    TRU Resolution
    Cable Included
    AC
    Vesa Wall Mount Size
    200 x 200 mm
    Operating System
    VIDAA
    Picture Detail
    Contrast Ratio
    5000:1
    HDMI
    HDMI ARC
    HDMI version
    2.1
    Number of Ethernet Ports (LAN)
    Number of HDMI Ports
    2
    USB 2.0 Ports Quantity
    Product Detail
    Brand
    Toshiba
    Country Of Origin
    Turkey
    Dimensions
    (H)64.4 x (W)111.1 x (D)8.1
    Model Name
    UV1563DB
    Model Year
    2025
    SKU
    50UV1563DB
    Screen Technology
    Display Brightness (Typical)
    280
    High Dynamic Range (HDR) Technology
    HLG
    LED Backlight
    Maximum Refresh Rate
    50 Hz