    Hisense 55" 4K Ultra HD MiniLED Smart Freely TV [2025] - 55U7QTUK
    Key Information
    Built-In Subwoofer
    Yes
    Colour Gamut Standard
    DCI-P3
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
    Display
    Mini LED
    Energy Rating
    E
    Hotel Mode
    Yes
    Refresh Rate
    120 Hz
    Stand Width
    400 mm
    Timeshift
    Connectivity
    Analog RCA L/R Audio Input
    1
    Composite Video Input
    Number of Headphone Sockets
    Flat screen
    Features
    AMD FreeSync type
    FreeSync Premium
    Programming period
    8
    Viewing Angle (Horizontal)
    178 Degrees
    Viewing Angle (Vertical)
    178 Degrees
    Features We Love
    4K AI Upscaler
    Apple AirPlay 2
    Dolby Atmos®
    Dolby Vision™
    Dynamic Tone Mapping Pro
    Freely
    Game Bar
    IMAX Enhanced
    Low Reflection Screen
    MEMC (Motion Estimation Motion COmpensation)
    Quad Core 4k Processor
    Quantum Dot Colour
    Smart Mode
    Dolby Vision,Filmmaker,VIDAA
    Voice Control
    Wide Viewing Angle
    110 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    64 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    400 x 200 mm
    Operating System
    VIDAA
    Number of HDMI Ports
    4
    Number Of USB Ports
    2
    Processor
    Processor Cores
    4
    Product Detail
    144Hz Game Mode Pro
    Brand
    Hisense
    Country Of Origin
    China
    Dimensions
    (H)71.3 x (W)122.6 x (D)7.7
    Model Name
    U7Q
    Model Year
    2025
    SKU
    55U7QTUK
    Standby Power Consumption
    0.5 Watt
    Screen Technology
    AI Upscaling
    Display Brightness (Typical)
    450
    Full Array Dimming
    LED Backlight
    Maximum Refresh Rate
    120 Hz