    Hisense 75" 4K Ultra HD QLED Smart Freely TV [2025] - 75E7QTUK
    Key Information
    Body Material
    Plastic
    Built-In Subwoofer
    No
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
    Display
    Direct-LED
    Refresh Rate
    60 Hz
    Stand Width
    298 mm
    Flat screen
    Stand Type
    Legs stand
    Features We Love
    4K Upscaling
    AI Smooth Motion
    Apple AirPlay 2
    Dolby Atmos®
    Dolby Vision™
    Game Mode
    Game Mode Plus
    Quantum Dot Colour
    Quantum Dot Display
    Smart Mode
    Filmmaker,Game
    160 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    106 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    400 x 300 mm
    Operating System
    VIDAA
    Ports
    HDMI version
    2.1
    Number of HDMI Ports
    3
    Hisense
    Cable Management
    Dimensions
    (H)96.0 x (W)167.6 x (D)8.7
    Model Name
    E7Q
    SKU
    75E7QTUK
    Display Brightness (Typical)
    385
    LED Backlight
    Maximum Refresh Rate
    60 Hz