    Hisense 85" 4K Ultra HD QLED Smart Freely TV [2025] - 85E78QTUK PRO
    Key Information
    Built-In Subwoofer
    No
    Colour Gamut Standard
    DCI-P3
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
    Display
    Direct-LED
    Display Size (metric)
    215 cm
    Energy Rating
    E
    Refresh Rate
    120 Hz
    Stand Width
    1571 mm
    Timeshift
    Yes
    Connectivity
    AC (Power) In
    Yes
    Analog RCA L/R Audio Input
    1
    Composite Video Input
    Number of Headphone Sockets
    Flat screen
    Features
    AMD FreeSync type
    FreeSync Premium
    Programming period
    8
    Video Upscaling
    Viewing Angle (Horizontal)
    178 Degrees
    Viewing Angle (Vertical)
    178 Degrees
    Features We Love
    4K AI Upscaler
    Apple AirPlay 2
    Dolby Atmos®
    Dolby Vision™ IQ
    Freely
    Game Bar
    Game Mode
    Hi-View AI Engine
    IMAX Enhanced
    MEMC (Motion Estimation Motion COmpensation)
    Quantum Dot Colour
    Quantum Dot Display
    Smart Mode
    Filmmaker,Game
    300 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    122 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    600 x 400 mm
    Operating System
    VIDAA
    Number of HDMI Ports
    4
    Number Of USB Ports
    2
    Processor
    Processor Cores
    4
    Product Detail
    144Hz Game Mode Pro
    Brand
    Hisense
    Country Of Origin
    China
    Dimensions
    (H)109.1 x (W)189.2 x (D)10.1
    Model Name
    E78Q
    Model Year
    2025
    SKU
    85E78QTUK PRO
    Standby Power Consumption
    0.5 Watt
    Screen Technology
    Display Brightness (Typical)
    400
    LED Backlight
    Maximum Refresh Rate
    120 Hz