    Samsung 65" 4K Ultra HD MiniLED Neo QLED Smart TV [2025] - QE65QN80F
    Free 5-year warranty available
    Key Information
    Auto Standby Mode
    Yes
    Energy Rating
    F
    Mains Powered
    Yes
    Refresh Rate
    100 Hz
    Subtitles Function
    Connectivity
    Aerial input
    DVB-T2CS2
    Common Interface (CI)
    Digital Optical Output
    Flat screen
    Stand Type
    Center stand
    Features We Love
    4K AI Upscaling
    Adaptive Sound
    AI Auto Game Mode
    AI Energy Mode
    ALLM
    Apple AirPlay 2
    Auto HDR Remastering
    Dolby Atmos®
    Game Bar
    Gaming Hub
    Miracast
    No
    Motion Xcelerator 144Hz
    Multiple Voice Assistants
    Neo Quantum HDR
    NQ4 AI Gen2 Processor
    Quantum Dot Display
    Real Depth Enhancer
    Samsung Multi View
    Samsung Q-Symphony
    Samsung TV Plus
    Screen Mirroring
    Smart Remote Control
    Smart TV Powered by Tizen
    SmartThings
    Sound Modes
    Adaptive Sound Pro,Surround
    272 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    101 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    400 x 300 mm
    Operating System
    Tizen
    Ports
    Enhanced Audio Return Channel (eARC)
    HDMI
    HDMI ARC
    Number of HDMI Ports
    4
    Brand
    Samsung
    Category
    TVs
    Colour
    Titan_Silver
    Country Of Origin
    Hungary
    Dimensions
    (H)83.0 x (W)144.7 x (D)4.7
    Model Name
    QN80F
    Model Year
    2025
    SKU
    QE65QN80F
    Maximum Refresh Rate
    100 Hz