    Samsung 32" Full HD Smart TV [2025] - UE32F6000F
    Key Information
    Auto Standby Mode
    Yes
    Energy Rating
    F
    Energy Saving Mode
    Yes
    Refresh Rate
    50 Hz
    Subtitles Function
    Connectivity
    Aerial input
    DVB-T2C
    Common Interface (CI)
    Flat screen
    Stand Type
    Legs stand
    Features We Love
    Adaptive Sound
    AI Energy Mode
    Apple AirPlay 2
    Contrast Enhancer
    Dolby Atmos®
    Samsung Q-Symphony
    Samsung TV Plus
    Screen Mirroring
    Smart TV Powered by Tizen
    50 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    27 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    200 x 200 mm
    Operating System
    Tizen
    Ports
    Enhanced Audio Return Channel (eARC)
    HDMI
    HDMI ARC
    Brand
    Samsung
    Country Of Origin
    Hungary
    Dimensions
    (H)43.9 x (W)73.3 x (D)7.4
    Model Name
    F6000F
    Model Year
    2025
    SKU
    UE32F6000F
    Maximum Refresh Rate
    50 Hz