    Hisense 100" 4K Ultra HD Smart TV - 100E78QTUK PRO
    Key Information
    Built-In Subwoofer
    Yes
    Colour Gamut Standard
    DCI-P3
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
    Display
    Direct-LED
    Display Size (metric)
    253 cm
    Energy Rating
    E
    Refresh Rate
    120 Hz
    Stand Width
    480 mm
    Timeshift
    Yes
    Connectivity
    AC (Power) In
    Analog RCA L/R Audio Input
    1
    Composite Video Input
    Number of Headphone Sockets
    Flat screen
    Features
    AMD FreeSync type
    FreeSync™ Premium
    Programming period
    8
    Video Upscaling
    Viewing Angle (Horizontal)
    178 Degrees
    Viewing Angle (Vertical)
    178 Degrees
    Features We Love
    4K AI Upscaler
    Apple AirPlay 2
    MEMC (Motion Estimation Motion COmpensation)
    Quantum Dot Colour
    Smart Mode
    Filmmaker,Game
    380 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    158 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    800 x 400 mm
    Operating System
    VIDAA
    Number of HDMI Ports
    4
    USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A Ports
    Processor
    Processor Cores
    4
    Product Detail
    144Hz Game Mode Pro
    Brand
    Hisense
    Dimensions
    (H)128.4 x (W)222.9 x (D)9.5
    Model Name
    E78Q Pro
    SKU
    100E78QTUK PRO
    Standby Power Consumption
    0.5 Watt
    Screen Technology
    Display Brightness (Typical)
    400
    LED Backlight
    Maximum Refresh Rate
    120 Hz