    Hisense 43" 4K Ultra HD QLED Smart Freely TV [2025] - 43A7QTUK
    Key Information
    Colour Gamut Standard
    DCI-P3
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
    Display
    Direct-LED
    Display Size (metric)
    164 cm
    Energy Rating
    F
    Refresh Rate
    60 Hz
    Stand Width
    686 mm
    Timeshift
    Yes
    Connectivity
    Analog RCA L/R Audio Input
    1
    Composite Video Input
    Number of Headphone Sockets
    Flat screen
    Features
    Programming period
    8
    Viewing Angle (Horizontal)
    178 Degrees
    Viewing Angle (Vertical)
    178 Degrees
    Features We Love
    4K AI Upscaler
    AI Smooth Motion
    Apple AirPlay 2
    Dolby Atmos®
    Dolby Vision™
    Freely
    Game Bar
    Game Mode Plus
    Hi-View AI Engine
    IMAX Enhanced
    Quad Core 4k Processor
    Quantum Dot Colour
    Quantum Dot Display
    Smart Mode
    Dolby Vision,Filmmaker,VIDAA
    95 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    48 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    200 x 200 mm
    Operating System
    VIDAA
    Number of HDMI Ports
    3
    Number Of USB Ports
    2
    Processor
    Processor Cores
    4
    Product Detail
    Brand
    Hisense
    Country Of Origin
    China
    Dimensions
    (H)56.0 x (W)96.2 x (D)8.6
    Model Name
    A7Q
    Model Year
    2025
    SKU
    43A7QTUK
    Standby Power Consumption
    0.5 Watt
    Screen Technology
    Display Brightness (Typical)
    300
    LED Backlight
    Maximum Refresh Rate
    60 Hz