    LG 43" Full HD Smart TV - 43LR60006LA
    Back in stock soon
    This one flew off the shelves. But you haven't missed out, it's coming back!
    Notify me when in stock Need help?
    Key Information
    Analog Signal Format System
    PAL
    Control Type
    Remote Control
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
    Display
    Direct-LED
    Energy Rating
    F
    Refresh Rate
    60 Hz
    Screen Display
    Yes
    Stand Width
    852 mm
    Timeshift
    Yes
    Connectivity
    Digital Optical Output
    1
    Ethernet (LAN) Input
    High-definition Digital Content Protection
    Internet Connection
    WiFi Connectivity
    Wi-Fi 5 (802.11ac)
    Features
    Programming period
    8
    Video Upscaling
    Features We Love
    a5 AI Processor Gen6
    AI Sound
    AMD FreeSync™
    No
    Apple AirPlay 2
    Game Mode
    Game Optimiser
    HDR (High Dynamic Range)
    Miracast
    NVidia G-Sync® Technology
    Smart Remote Control
    Voice Control
    WebOS Smart TV
    Vesa Wall Mount Size
    300 x 300 mm
    Operating System
    WebOS
    Ports
    D-Sub
    DVI
    Enhanced Audio Return Channel (eARC)
    HDMI ARC
    HDMI version
    1.4
    Number of Ethernet Ports (LAN)
    USB 2.0 Ports Quantity
    Product Detail
    Brand
    LG
    Country Of Origin
    Poland
    Dimensions
    (H)57.5 x (W)97.7 x (D)8.1
    Model Name
    LR60006LA
    SKU
    43LR60006LA
    Screen Technology
    High Dynamic Range (HDR) Technology
    LED Backlight
    Maximum Refresh Rate
    60 Hz