    LG 43" 4K Ultra HD Smart TV - 43UA73006LA
    Key Information
    Analog Signal Format System
    PAL
    Digital Signal Format System
    DVB-T,DVB-T2
    E-manual
    Yes
    Energy Rating
    G
    Refresh Rate
    60 Hz
    Timeshift
    Yes
    Connectivity
    Common Interface (CI)
    Digital Optical Output
    1
    High-definition Digital Content Protection
    Flat screen
    Features
    Programming period
    8
    Video Upscaling
    Features We Love
    AI Sound Pro
    Auto Low Latency Mode
    Filmmaker Mode™
    Game Optimiser
    HDR (High Dynamic Range)
    Miracast
    NVidia G-Sync® Technology
    No
    Screen Mirroring
    ThinQ™
    WebOS Smart TV
    WOW Interface
    WOW Orchestra
    Installation
    Vesa Wall Mount Size
    300 x 300 mm
    Operating System
    WebOS
    HDMI ARC
    HDMI version
    2.0
    Number of HDMI Ports
    3
    Number Of USB Ports
    2
    USB 2.0 Ports Quantity
    2
    Product Detail
    Brand
    LG
    Country Of Origin
    Poland
    Dimensions
    (H)55.8 x (W)95.7 x (D)5.8
    Model Name
    UA73006
    PSTI certified
    SKU
    43UA73006LA
    Screen Technology
    Maximum Refresh Rate
    60 Hz