    Hisense 55" 4K Ultra HD OLED Smart Freely TV - 55A85QTUK
    Key Information
    Built-In Subwoofer
    Yes
    Colour Gamut Standard
    DCI-P3
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
    Display Size (metric)
    139 cm
    Energy Rating
    G
    Refresh Rate
    120 Hz
    Stand Width
    400 mm
    Timeshift
    Yes
    Connectivity
    Analog RCA L/R Audio Input
    1
    Composite Video Input
    Number of Headphone Sockets
    Flat screen
    Features
    AMD FreeSync type
    FreeSync™ Premium
    Programming period
    7
    Viewing Angle (Horizontal)
    178 Degrees
    Viewing Angle (Vertical)
    178 Degrees
    Features We Love
    4K Upscaling
    Amazon Alexa Built-in
    Apple AirPlay 2
    Dolby Atmos®
    Dolby Vision™
    DTS Virtual: X™
    Filmmaker Mode™
    Freely
    FreeSync Premium Pro
    Game Mode Pro
    IMAX Enhanced
    MEMC (Motion Estimation Motion COmpensation)
    Smart Mode
    Dolby Vision,Filmmaker,VIDAA
    Sports Mode
    76 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    82 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    200 x 300 mm
    Operating System
    VIDAA
    HDMI version
    2.1
    Number of HDMI Ports
    4
    Number Of USB Ports
    2
    USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A Ports
    Processor
    Processor Cores
    4
    Product Detail
    Brand
    Hisense
    Category
    TVs
    Colour
    Grey
    Dimensions
    (H)71.2 x (W)122.6 x (D)6.8
    Model Name
    A85Q
    SKU
    55A85QTUK
    Standby Power Consumption
    0.5 Watt
    Screen Technology
    Display Brightness (Typical)
    150
    Maximum Refresh Rate
    120 Hz