    Philips Ambilight 65" 4K Ultra HD QLED Smart TV [2025] - 65PUS8500/12
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2,DVB-T2 HD
    Display Size (metric)
    164 cm
    Energy Rating
    E
    Energy Saving Mode
    Yes
    Flip Out Stand
    Yes
    Number Of Batteries Required
    2
    Refresh Rate
    60 Hz
    Stand Width
    569 mm
    Subtitles Function
    Supported Graphics Resolutions
    640 x 480 (VGA),1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1440,3840 x 2160
    Connectivity
    Aerial input
    Downfiring
    Common Interface (CI)
    Digital Optical Output
    Number of Headphone Sockets
    Flat screen
    Stand Type
    Legs stand
    Features We Love
    3 Sided Ambilight
    Ambilight
    Apple AirPlay 2
    Dolby Atmos®
    Dolby Vision™
    Eco Mode
    Game Bar
    HDR10+
    Micro Dimming
    Miracast
    No
    Quantum Dot Display
    Smart Remote Control
    Sound Modes
    Ambience,Cinema,Dolby Audio,Game,Movie,Surround,Voice
    TITAN OS
    Works With Control4
    Works With Google Assistant
    Works With Matter
    How Well Does It Perform?
    Energy consumption (HDR) per 1000 hours
    141 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    84 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    400 x 300 mm
    Operating System
    Titan OS
    HDMI
    HDMI ARC
    HDMI version
    2.1
    Number of HDMI Ports
    3
    Brand
    Philips
    Country Of Origin
    Poland
    Dimensions
    (H)83.8 x (W)144.6 x (D)9.1
    Model Name
    PUS8500/05
    Model Year
    2025
    SKU
    65PUS8500/12
    Standby Power Consumption
    0.5 Watt
    Screen Technology
    HLG
    Maximum Refresh Rate
    60 Hz