    Philips Ambilight 75" 4K Ultra HD QLED Smart TV - 75PUS8500/12
    Digital Signal Format System
    DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2,DVB-T2 HD
    Display Size (metric)
    189 cm
    Energy Rating
    E
    Energy Saving Mode
    Yes
    Flip Out Stand
    Yes
    Number Of Batteries Required
    2
    On / Off Switch
    RAM
    2 GB
    Refresh Rate
    60 Hz
    Stand Width
    1490 mm
    Subtitles Function
    Supported Graphics Resolutions
    640 x 480 (VGA),1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1440,3840 x 2160
    Timer
    Connectivity
    Common Interface (CI)
    Digital Optical Output
    1
    Internet Connection
    Number of Headphone Sockets
    Flat screen
    Stand Type
    Legs stand
    Features
    Programming period
    8
    Features We Love
    3 Sided Ambilight
    Amazon Alexa Built-in
    Ambient Light
    Ambilight
    Child Lock
    Dolby Atmos®
    Eco Mode
    HDR10+
    Miracast
    No
    Quantum Dot Display
    Sleep Timer
    Smart Mode
    Cinema,Game
    Sound Modes
    Cinema,Dolby Audio,Game,Movie
    TITAN OS
    Titan Smart TV Operating System
    Voice Control
    Works with Airplay 2
    Works With Control4
    Works With Matter
    How Well Does It Perform?
    Energy consumption (HDR) per 1000 hours
    172 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    102 Kwh
    Installation
    Vesa Wall Mount Size
    400 x 300 mm
    Operating System
    Titan OS
    Ports
    DVI
    Enhanced Audio Return Channel (eARC)
    HDMI ARC
    HDMI version
    2.0a
    Number of HDMI Ports
    3
    Number Of USB Ports
    2
    USB 2.0 Ports Quantity
    Product Detail
    Brand
    Philips
    Country Of Origin
    Poland
    Dimensions
    (H)96.8 x (W)166.9 x (D)9.3
    Model Name
    PUS8500/05
    SKU
    75PUS8500/12
    Maximum Refresh Rate
    60 Hz