    Samsung 98" 4K Ultra HD Smart TV [2024] - UE98DU9000
    Key Information
    Auto Channel Search
    Yes
    Display
    LED
    Energy Rating
    F
    Energy Saving Mode
    Yes
    Mains Powered
    Refresh Rate
    100 Hz
    Sports Apps
    BT Sport
    Stand Width
    1505.6 mm
    Subtitles Function
    Applications
    News Apps
    BBC
    Bundles
    Includes Stand
    FLAT FEET
    Compatibility
    Analogue
    Connectivity
    Aerial input
    DVB-T2CS2
    Common Interface (CI)
    Common Interface Plus (CI+)
    Digital Optical Output
    Flat screen
    Stand Type
    Legs stand
    Features We Love
    Adaptive Sound
    AI Energy Mode
    AMD FreeSync™
    No
    Apple AirPlay 2
    Crystal Processor 4K
    Dolby Vision™
    No
    Game Mode
    Gaming Hub
    Miracast
    Motion Xcelerator 120Hz
    NVidia G-Sync® Technology
    Object Tracking Sound LITE
    PurColour
    Samsung Knox Security
    Samsung Multi View
    Samsung TV Plus
    Smart Remote Control
    Smart TV Powered by Tizen
    SmartThings
    SolarCell One Remote
    Sound Modes
    Game,Movie
    How Well Does It Perform?
    Annual Energy Consumption
    247 Kwh
    Energy consumption (HDR) per 1000 hours
    498 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    178 Kwh
    Installation
    Vesa Wall Mount Size
    600 x 400 mm
    Operating System
    Tizen
    Operating System Version
    Tizen
    Ports
    Enhanced Audio Return Channel (eARC)
    HDMI
    HDMI version
    2.0
    Number of Ethernet Ports (LAN)
    1
    Number of HDMI Ports
    3
    Brand
    Samsung
    Country Of Origin
    Slovakia
    Dimensions
    (H)124.5 x (W)218.2 x (D)6.4
    Model Name
    Series 9 DU9000
    Model Year
    2024
    Processor
    Crystal Processor 4K
    SKU
    UE98DU9000
    Standby Power Consumption
    0.5 Watt
    Screen Technology
    Film Picture Mode
    Film, Filmmaker
    HDR Type
    HDR 10+
    Maximum Refresh Rate
    100 Hz