    Sony 48" 4K Ultra HD OLED Smart Google TV [2022] - XR48A90KU
    Free 5-year warranty available
    Extra 10% OFF for members
    Key Information
    Auto Standby Mode
    Yes
    Energy Rating
    G
    Energy Saving Mode
    Yes
    Mains Powered
    Refresh Rate
    100 Hz
    Sports Apps
    BT Sport
    Stand Width
    50 mm
    Subtitles Function
    Bundles
    Includes Stand
    2way position(Standard position/Soundbar position)
    Compatibility
    Analogue
    Connectivity
    Common Interface (CI)
    Common Interface Plus (CI+)
    Digital Optical Output
    1
    HDMI Input
    USB Input
    2
    Design
    Stand Type
    Center stand
    Features We Love
    Acoustic Surface Audio+
    AI Sound
    Apple AirPlay 2
    BRAVIA Core
    Cognitive Processor XR
    Dolby Atmos®
    Dolby Vision™
    Google TV
    HDR (High Dynamic Range)
    Miracast
    No
    NVidia G-Sync® Technology
    Smart Remote Control
    Sound Modes
    Cinema,Dialog,Dolby Audio,Music,Sports,Standard
    How Well Does It Perform?
    Annual Energy Consumption
    64 Kwh
    Installation
    Cable Included
    AC
    Vesa Wall Mount Size
    300x300 mm
    Operating System
    Google TV
    Operating System Version
    Ports
    HDMI
    4
    HDMI ARC
    HDMI version
    2.0/2.1
    Number of Ethernet Ports (LAN)
    1
    Number Of HDMI Inputs
    3
    Number of HDMI Ports
    4
    Number Of USB Ports
    2
    RF Ports Quantity
    Product Detail
    Brand
    Sony
    Country Of Origin
    Slovakia
    Depth (with stand)
    22.5 cm
    Dimensions
    (H)62.4 x (W)106.9 x (D)5.9
    Height (with stand)
    62.9 cm
    Model Name
    A90K
    Model Year
    2022
    Processor
    Cognitive Processor XR
    SKU
    XR48A90KU
    Standby Power Consumption
    64 Watt
    Width (with stand)
    106.9 cm
    Screen Technology
    Film Picture Mode
    HDR Type
    Dolby Vision,High Dynamic Range 10 (HDR10),Hybrid Log-Gamma (HLG)
    HLG
    Local Dimming
    Maximum Refresh Rate
    100 Hz
    Resolution Type
    4K Ultra HD
    Screen Size
    48 Inches
    Screen Type
    OLED
    Ultra HD 4K Upscaling
    Sensors
    Ambient Light Sensor
    Smart Technology
    HDR Streaming
    Motion Control
    Smart TV
    Social Media Apps
    Facebook,Google Talk,Skype
    Ultra HD 4K Streaming
    Works With Bixby
    Sound Technology
    Audio Power
    25 Watt
    Number Of Speakers
    3
    Sound System
    Two channel linear PCM: 48kHz 16bits, Dolby Audio, Dolby Atmos, DTS