    Samsung The Frame 65" 4K Ultra HD QLED Smart TV [2025] - QE65LS03FA
    Free 5-year warranty available
    Key Information
    Auto Standby Mode
    Yes
    Energy Rating
    G
    Energy Saving Mode
    Yes
    Refresh Rate
    100 Hz
    Subtitles Function
    Connectivity
    Aerial input
    DVB-T2CS2
    Common Interface (CI)
    Digital Optical Output
    Flat screen
    Display
    PANTONE Validated
    Features We Love
    4K AI Upscaling
    Adaptive Sound
    ALLM
    Apple AirPlay 2
    Auto HDR Remastering
    Colour Booster Pro
    Dolby Atmos®
    Game Bar
    Gaming Hub
    Generative Wallpaper
    Motion Xcelerator 144Hz
    Multiple Voice Assistants
    NQ4 AI Gen2 Processor
    One Connect Box
    Quantum Dot Display
    Real Depth Enhancer
    Samsung Multi View
    Samsung Q-Symphony
    Samsung TV Plus
    Screen Mirroring
    Smart Remote Control
    Smart TV Powered by Tizen
    SolarCell Remote
    Sound Modes
    Adaptive Sound Pro,Surround
    231 Kwh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours
    108 Kwh
    Vesa Wall Mount Size
    400 x 300 mm
    Operating System
    Tizen
    Ports
    Enhanced Audio Return Channel (eARC)
    HDMI
    HDMI ARC
    Number of HDMI Ports
    4
    Number Of USB Ports
    2
    USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Ports
    Product Detail
    Brand
    Samsung
    Country Of Origin
    Slovakia
    Dimensions
    (H)83.2 x (W)145.7 x (D)2.5
    Model Name
    The Frame
    Model Year
    2025
    SKU
    QE65LS03FA
    Maximum Refresh Rate
    100 Hz